Шокираща тенденция в Япония: Възрастните отиват в затвора заради самота и бедност
Самотата и бедността на възрастните хора в Япония доведоха до необичайна тенденция – много възрастни жени умишлено нарушават закона, за да се окажат в затвора, където намират стабилността, основните грижи и приятелството, които им липсват извън стените на затвора.
В най-големия женски затвор в Япония, Точиги, 20 процента от затворниците са възрастни хора. Затворът все повече се адаптира към нуждите на възрастните хора, включително помощ при къпане, хранене и медицински грижи.
„Някои жени казват, че дори биха платили месечна такса, за да останат тук завинаги“, каза служителят на затвора Такайоши Ширанага.
Стаите са пълни с възрастни обитатели, които са прегърбени и ръцете им са набръчкани. Те се движат бавно по коридорите и някои използват средства за придвижване. Персоналът им помага да се къпят, да се хранят, да се разхождат и да вземат лекарства.
Но това не е старчески дом – това е най-големият женски затвор в Япония. Населението тук отразява застаряващото общество навън, както и широко разпространения проблем със самотата, който, според надзирателите, става толкова остър, че някои възрастни затворници предпочитат да останат заключени в затвора.
„Има хора, които казват, че биха платили 20 000 или 30 000 йени (130-190 долара) на месец (ако е възможно), за да живеят тук завинаги“, каза Ширанага пред CNN, който получи рядката възможност да посети затвора през септември.
Сред затворниците е и Акийо (81 г.), който излежава присъда за кражба на храна. С много ниска пенсия и минимална подкрепа от семейството си, Акийо каза, че животът в затвора й е дал стабилност, която не е имала навън.
„Може би този живот е най-стабилният за мен“, каза Акийо и добави, че липсата на финансова сигурност не й оставя избор.
Според данни на японското правителство кражбата е най-разпространеното престъпление сред възрастните затворнички.
Повече от 80 процента от възрастните жени в затворите през 2022 г. са били осъдени за кражби. Причините включват бедността – 20 процента от хората над 65 години в Япония живеят под прага на бедността, който е значително по-висок от средния за ОИСР, както и изолацията и липсата на подкрепа.
Надзиратели в затвора казаха, че много жени се връщат в затвора, защото нямат къде да отидат, нямат средства за препитание или се нуждаят от медицински грижи, които не могат да си позволят извън затвора.
Японските власти са наясно с проблема. Министерството на правосъдието стартира програми за подпомагане на затворниците да се подготвят за независим живот, докато местните инициативи са насочени към осигуряване на жилища и социална подкрепа за възрастни хора без семейства.
Въпреки това, предвид бързото застаряване на населението и ниската раждаемост, много експерти смятат, че Япония ще се нуждае от значителни ресурси и промени, за да се справи с предизвикателствата, породени от нарастващия брой възрастни хора в обществото.
Нарушението, на която и да е точка от горните правила ще се смята за основание коментарът да бъде скрит. При системно нарушаване на правилата достъпът на потребителя ще бъде органичен.